You are here
Home > Na lądzie

1. Ciekawe miejsca

Śluza Guzianka

Śluza Karwik

Leśniczowka Pranie

Mamerki – Kwatera Oberkommando des Heeres

Mamerki – Kanał Mazurski i śluza w Leśniewie Górnym

Giżycko – Twierdza Boyen

Galindia

Mikołajki – Port – Wioska Żeglarska

Sztynort – Port – Tawerna Zęza

Węgorzewo – Port – Tawerna Keja

 

2. Terminarz Koncertów

LIPIEC 2011

SIERPIEŃ 2011

 

 

 

Ciekawe miejsca

Śluza Karwik (Jezioro Śniardwy i Pisz)

Śluzę (650 m od jeziora Seksty i 4,70 km od jeziora Roś) wybudowano równocześnie z kanałem, aby zniwelować różnicę poziomów między jeziorami. W 1995 r. obiekt przeszedł gruntowny remont i wcale nie wygląda na swoje lata. Śluza (dł. 45 m, szer. wrót 7,50 m) jest uruchamiana napędem elektrycznym, a różnica poziomów wody sięga metra. Już z daleka widać jaz zamykający prosty odcinek drogi wodnej, a do śluzy po zachodniej stronie trzeba skręcić, kierując się wyraźnymi strzałkami. Po jej obu stronach wybudowano wygodne betonowe keje, przy których można zaczekać na otwarcie wrót i włączenie zielonego światła. Przed wpłynięciem do śluzy trzeba pamiętać o przepuszczeniu wypływających jachtów. Dobre żeglarskie obyczaje nakazują wchodzić i wychodzić z komory śluzowej na pagajach, a przynajmniej na bardzo niskich obrotach silnika – tak, żeby nie przeszkadzać pozostałym jednostkom. Wcześniej należy przygotować dwie cumy, aby móc złapać się ‚na biegowo’ drewnianych dalb. Płynący ze Śniardw opadają o jakiś metr, płynący na północ – podnoszą się.

* telefon do śluzowego (87) 423 27 40

* otwarte:

V-VI 7.00-15.00, VII-VIII 7.00-21.00, IX 7.00-15.00

* cena:

statki pasażerskie 7.00-16.00 12,40 zł,

łodzie motorowe, jachty 5,80 zł,

kajaki, łodzie wiosłowe 3,20 zł.

* uczniowie i studenci mają 50% zniżki

wykorzystano materiały i zdjęcia z www.pascal.pl i www.mazury.pl

Leśniczówka Pranie (Jezioro Nidzkie)

Leśniczówka Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Pierwszy raz poeta pojawił się nad jeziorem Nidzkim w 1950 roku i przyjeżdżał tam co roku, przez trzy lata. Leśniczym był wówczas Stanisław Popowski. To właśnie tutaj w urokliwie położonej leśniczówce poeta napisał jedne z najważniejszych dzieł w swoim dorobku literackim jak Kroniki Olsztyńskie, Niobe czy Wit Stwosz. Piękno pobliskich krajobrazów było nie lada natchnieniem dla poety, który spędził tutaj jeden z najważniejszych okresów w swoim życiu. Obecnie leśniczówka otwarta jest dla zwiedzających. Ponadto w okresie wakacyjnym odbywają się tutaj regularnie liczne imprezy kulturalne.

* Muzeum czynne dla zwiedzających: codziennie przez cały rok (prócz poniedziałków), w godzinach 9:30 – 17:00

* Wstęp: bilet normalny 4 zł; ulgowy 2 zł; możliwość fotografowania po zakupie dodatkowego biletu

zdjęcia Flota Piratów s.c. , wykorzystano tekst z www.Ruciane-Nida.org

Mamerki – Kwatera Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych (OKH)

Mamerki (niem. Mauerwald) – stanowisko dowodzenia Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych (OKH) w Mamerkach kryptonim ”Anna” (OKH – skrót od niem. Oberkommando des Heeres – Dowództwo Wojsk Lądowych). Kwatera w Mamerkach znajduje się przy drodze Radzieje – Węgorzewo, 18 km na północny wschód od Wilczego Szańca. Położona jest w lesie pomiędzy zachodnim brzegiem jez. Mamry, a linią kolejową Kętrzyn – Węgorzewo. Północną granicę kwatery stanowi Kanał Mazurski.Na Mazurach, nad Kanałem Mazurskim, 8 km od Węgorzewa, 22 km od Giżycka, 25 km od Kętrzyna, 18 km od Gierłoży znajduje się jeden z najlepiej zachowanych w Polsce, kompleks niezniszczonych bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej. W latach 1940-1944 zbudowano dla potrzeb 40 najwyższych generałów i feldmarszałków, 1500 oficerów i żołnierzy Wehrmachtu około 250 obiektów w tym 30 schronów żelbetonowych, które niezniszczone zachowały się do naszych czasów.

Dużą atrakcją jest bunkier „gigant”, w takim typie bunkra Adolf Hitler mieszkał podczas wojny. Ściany i stropy mają grubość 7 metrów! Na dach, gdzie znajdowało się stanowisko przeciwlotnicze, żołnierze wchodzili po stalowych drabinach. Zbudowane współcześnie schody z balustradą prowadzą na dach schronu i dalej do punktu widokowego na jezioro Mamry i okolice. (nr 6 na mapie).Kolejne schrony to schrony bojowe, sztabowe, ogromne bunkry, w których ukryto urządzenia techniczne. Korytarze i wnętrza schronów są niezniszczone i dostępne do zwiedzania. Zachowały się zejścia do kanałów oraz cały kanał techniczny łączący bunkry 28 i 30. Niemcy nie zdążyli wysadzić schronów, zostały one opuszczone bez walki przez wojska Wehrmachtu w styczniu 1945. Kwatera w Mamerkach jest unikalna w skali Europy. Jest to jedyna tak dobrze zachowana kwatera dowodzenia ukazująca potęgę budowli fortyfikacyjnych z okresu II wojny światowej. Wszystkie bunkry są niezniszczone i w całości przetrwały do naszych czasów. Na dachu największego bunkra została zbudowana dla turystów wieża widokowa z widokiem na jezioro Mamry i okolicę.. Cały obiekt jest bezpieczny i udostępniony do zwiedzania, trasy turystyczne są wygodne i dostosowane do turystów we wszystkich grupach wiekowych.

* Bilety: dorośli – 8 zł, dzieci – 4 zł

* Przewodnicy w j. niemieckim, angielskim, francuskim, polskim i innych.

* Obiekt otwarty jest od 1 maja do 30 października, od 8.00 do 20.00.

Żeglarze mogą przybić do prywatnych pomostów w Mamerkach. Przystań wyposażona jest w toalety, bieżąca wodę i kiosk spożywczy (także z piwem). Około 100 metrów od portu jest sklep spożywczy, w którym można również wziąć prysznic. Są miejsca na ognisko i grille (drewno do kupienia u właściciela).

Więcej informacji znajdziecie stronie na www.mamerki.com

zdjęcia Flota Piratów s.c. , wykorzystano teksty z www.wikipedia.pl i www.mamerki.com

Żeglarze mogą przybić do prywatnych pomostów w Mamerkach. Przystań wyposażona jest w toalety, bieżąca wodę i kiosk spożywczy (także z piwem). Około 100 metrów od portu jest sklep spożywczy, w którym można również wziąć prysznic. Są miejsca na ognisko i grille (drewno do kupienia u właściciela).

Więcej informacji znajdziecie na stronach : www.sborg.pl (park linowy) i www.mamerki.com

zdjęcia Flota Piratów s.c., wykorzystano teksty z www.wikipedia.pl, www.sborg.pl i www.mamerki.com

Twierdza Boyen (niem. Feste Boyen) – twierdza o kształcie gwiazdy, zbudowana w latach 1844-1856 z rozkazu króla Fryderyka Wilhelma IV. Ten ważny obiekt strategiczny położony jest w zachodniej części Giżycka, na wąskim przesmyku pomiędzy dwoma dużymi jeziorami mazurskimi – Kisajno (południowa część kompleksu Mamr) i Niegocin. Wzniesiona została na obszarze Prus Wschodnich liczącym ok. 100 ha i stanowiła główne ogniwo w łańcuchu umocnień zamykających od wschodu dostęp na teren państwa pruskiego.Historia giżyckiej Twierdzy Boyen kształtowała się w XIX wieku. Pierwsze plany powstania twierdzy pochodzą z 1818 roku. Były one odzwierciedleniem doświadczeń gen. von Grolmanna oraz von Boyena z wojen napoleońskich. Jednak ostateczną decyzje o wybudowaniu fortyfikacji podjęto dopiero 9 sierpnia 1841 roku. Autorem projektu był Johann Leopold Ludwig von Brese, który wcześniej zaprojektował Fort Winiary oraz pozostałe elementy Twierdzy Poznań. Lokalizacja uzgodniona została po lokalnej wizji w 1842 roku przez generałów: von Grolmanna, von Krausenecka oraz von Astera. 5 kwietnia 1843 roku od projektu i pierwszych prac ziemnych rozpoczęła się budowa w rejonie donżonu, czyli niwelacji terenu i kopania studni. 4 września położono tu kamień węgielny z udziałem lokalnych władz. Prace rozpoczęte przez gen. Astera dokończono w 1846 roku projektem majora Westphala. 24 grudnia 1846 roku, król Fryderyk Wilhelm oficjalnie nadał twierdzy nazwę Feste Boyen (Twierdza Boyen). Połowa bastionów, tj. trzy otrzymały nazwę od imion gen. von Boyena – Leopold, Ludwik i Herman, a trzy pozostałe – Recht (Prawo), Schwert (Miecz), Licht (Światło). Prawie na wprost wejścia do twierdzy przez Bramę Kętrzyńską znajduje się budynek stacji gołębi pocztowych. W czasie I wojny światowej przesyłki pocztowe z Giżycka bardzo szybko docierały do Królewca, Szczecina i Wrocławia. Wywiad niemiecki musiał doceniać ten sposób łączności jeszcze w czasie II wojny światowej, skoro na terenach polskich włączonych do III Rzeszy w 1942 zarządzono likwidację wszystkich gołębi pocztowych.

Obecnie obiekt jest udostępniony turystom, a na jego terenie odbywa się wiele imprez – w tym również szantowych.

 

* Godziny otwarcia

– w sezonie (czerwiec, lipiec, sierpień): 9.00 – 19.00

– maj, wrzesień: 10.00 – 18.00

– kwiecień, październik: 9.00 – 17.00

– listopad – kwiecień: 9.00 – 15.00

– ekspozycje i wystawy w Galerii można oglądać do godz. 17.00

* Bilety wstępu

6 zł – osoby dorosłe

3 zł – wstęp ulgowy

mieszkańcy Giżycka bezpłatnie

więcej znajdzie na stronie : www.boyen.gizycko.pl

zdjęcia Flota Piratów s.c. , wykorzystano teksty z www.boyen.gizycko.pl i www.wikipedia.pl

Galindia czarter (Jezioro Bełdany):

Galindia obejmuje półwysep w Puszczy Piskiej (20 ha) u ujścia Krutyni do jeziora Bełdany. Jest to rodzaj ośrodka turystycznego, którego koncepcja nawiązuje do tradycji plemienia Galindów zamieszkujących od V wieku p.n.e. do XII wieku obszar Wiekich Jezior Mazurskich. Ośrodek składa się nie tylko z hotelu, restauracji i pensjonatu, ale również nietypowych budowli jak: pieczary, termy, lochy demonów, studnie głodowe, uroczyska leśne, rytualny krąg kamienny czy skansen i labirynt Galindów. Wśród rzeźb galindzkich bóstw, w stylizowanych wnętrzach ośrodka a także wokół ogniska odtwarzane są na życzenie turystów obrzędy Galindów. Co ciekawsze goście nie są w tych imprezach biernymi widzami, ale autentycznymi współuczestnikami przebranymi w kostiumy nawiązujące do strojów sprzed setek lat. U naszych partnerów dostępny jest czarter Galindia

Mikołajki – Port – Wioska Żeglarska

Wioska Żeglarska to nowoczesny port z pogłębionym i oczyszczonym basenem, wyposażony w keje z doprowadzonym prądem i wodą, sanitariaty oraz natryski. Na miejscu znajduje sie punkt serwisowy sprzętu pływającego świadczący szeroki zakres usług szkutniczych oraz dostępna w wypożyczalni flota jachtów i motorówek. Co roku odbywa sie tu około 30 imprez sportowych organizowanych w weekendy od początku maja do końca września obejmujacych ogólnopolskie regaty żeglarskie, mistrzostwa oraz imprezy typu Grand Prix. Restauracje Sielawa, Pagaj i Żagiel oraz przytulna portowa kawiarenka Lady Mary oferują dobrą kuchnię w miłej atmosferze.

* W porcie obowiązuje zakaz rzucania kotwic.

więcej informacji na stronie www.wioskazeglarskamikolajki.pl

zdjęcia Flota Piratów s.c.

Sztynort – Port – Tawerna „Zęza”

PORT

Czarter Sztynort leży na szlaku Wielkich Jezior, w miejscu, w którym łączą się jeziora Mamry i Dargin, na półwyspie otoczonym jeziorami: Łabap, Dargin, Kirsajty i Mamry. Każdy żeglarz kochający Mazury, musiał tu być choć raz. Zbaczając z głównej mazurskiej arterii wodnej, poprzez kanał sztynorcki, dociera się na jez. Sztynorckie, nad którym leży marina TIGA YACHT. Przybywając tu, zastaną Państwo bezpieczną przystań oraz liczne punkty gastronomiczne. Nowoczesna infrastruktura i liczne miejscowe atrakcje powodują, że do Sztynortu corocznie powraca wielotysięczna rzesza żeglarzy i turystów. Znajduje się tutaj firma oferujaca sztynort czarter jachtów żaglowych i motorowych.

TAWERNA ZĘZA

W porcie czeka na tawerna Zęza, która po inauguracji w ubiegłym sezonie już zyskała sobie przychylność Gości i grono wiernych bywalców. Z myślą o żeglarskich spotkaniach stworzyliśmy na powierzchni 200m2 lokal z wystrojem inspirowanym wnętrzem dawnego, drewnianego żaglowca. Wieczorem załóg zanurzają się w niepowtarzalnej atmosferze „Zęzy”, świętują pomyślność wiatrów i wznoszą toasty za szczęśliwe powroty, a nazajutrz, przed wypłynięciem w dalszy rejs, powracają na wspólne śniadanie. W tym wyjątkowym miejscu regułą jest, że w letnie weekendowe wieczory gra muzyka na żywo, wszyscy śpiewają i tańczą. Dzięki załogom zawijającym do Sztynortu zabawa jest gwarantowana. Niezbędna też jest sztynort kamera do ich uwieczniania.

W ścisłym sezonie „Zęza” działa przez 7 dni w tygodniu od godz. 10:00 do ostatniego klienta.

 

wykorzystano zdjęcia własne i materiały z www.pensjonatsztynort.pl, www.tiga-yacht.com.pl (więcej informacji również na tych stronach)

Węgorzewo – Port – Tawerna „Keja”

PORT

Port jest strzeżony całodobowo i objęty monitoringiem kamer. Została ukończona budowa obiektu spójnego do tawerny, w którym ma swoje siedlisko: Kapitanat portu, Sklep Spożywczy, Sklep Żeglarski, Szkutnia, Serwis Motorowodny a także Klub Morski LOK. Port zlokalizowany jest w centrum miasta w jednej z zatok kanału węgorzewskiego.

TAWERNA KEJA

Tawerna Keja wikipedia usytuowana jest w malowniczej zatoczce Węgorapy na terenie Węgorzewa. Drewniane wnętrze z elementami marynistycznymi, wspaniała kuchnia, dominacja muzyki szantowej, a przede wszystkim licznie odwiedzający ją żeglarze, tworzą miłą niepowtarzalną atmosferę. W pomieszczeniu dwupoziomowym mieści się około 130 osób (70 osób antresola, 60 osób sala barowa). Tawerna dodatkowo dysponuje ogródkiem letnim na około 50 osób. Niewątpliwą atrakcją jest kuchnia, która oferuje szeroki wybór dań z grilla, regionalne ryby, wyszukane zupy i sałatki, jak również zestawy specjalne o dużo mówiących nazwach „półmisek wilków morskich” , „półmisek szczurów lądowych”, „misa piwosza”

 

Top